Quarter-finalists Dance Section

Quarter-finalists Dance Section

Dance Entry Level

ABBIGAIL LE CLUS Trinity Dance Company Acrobatics: Straight Dance Grade 3
NOKO SETATI REDDAM HOUSE HELDERFONTEIN Ballet: Classical Grade 1
ISABELLA PURDON Jump Dance Studio Jazz-Straight Grade R
ALEXANDRA BOURTSOUKLIS SHABLAM DANCE ACADEMY Jazz-Straight Grade 2
ALEXANDRA BOURTSOUKLIS SHABLAM DANCE ACADEMY Modern Character Grade 2
KATHERINE DEACON ROBYN DEACON Tap: Straight Grade 2

 

Dance Intermediate level

ANELE MASUKU FRONTSTAGE PERFORMING ARTS & PRODUCTION STUDIO Any Other Dance Grade 4
CATRIONA MCALPINE REDDAM HOUSE HELDERFONTEIN Any Other Dance Grade 4
CHANELL BOTHA Chanell Botha Ballet: Classical Grade 6
MARIANNA JOUBERT MARAGON RUIMSIG Contemporary Dance Grade 4
MELISSA VAN ROOYEN van Rooyen, Esther Contemporary Dance Grade 5
BUHLE SHABANGU CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Contemporary Dance Grade 6

Dance Senior Phase

JEMMA ABRAHAM CHANRAI BURGER AKROBATIESE DANSSKOOL Acrobatics: Straight Dance Grade 7
MIECKE VAN ZYL CHANRAI BURGER AKROBATIESE DANSSKOOL Acrobatics: Straight Dance Grade 8
JADE BRUMMER Brummer, Ilse Ballet: Repertoire Grade 9
JEMMA ABRAHAM CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Contemporary Dance Grade 7
JADE BRUMMER Brummer, Ilse Contemporary Dance Grade 9
MIECKE VAN ZYL CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Lyrical Dance Grade 8
SHENISE GISELLE NAENE TRICHARDT SCHOOL FOR CHRISTIAN EDUCATION Hip-Hop/Funk/Street Style Grade 9
ZARA JACOBSON KINEMA STUDIO OF ACROBATICS Jazz-Straight Grade 7
MCKAYLA OLIVIER Hoërskool Monument – Dans departement Set Dances: Various Dance Styles Grade 8
DIANA DE SOUSA Hoërskool Monument – Dans departement Set Dances: Various Dance Styles Grade 9
MADISON VERSFELD Red Robynne Studios Tap: Straight Grade 7
KELLY BAKER Red Robynne Studios Tap: Straight Grade 9

Dance FET Phase

ZANTE MARAIS CHANRAI BURGER AKROBATIESE DANSSKOOL Acrobatics: Straight Dance Grade 11
SELMA VAN DER MERWE CHANRAI BURGER AKROBATIESE DANSSKOOL Acrobatics: Character Grade 10
HELEEN DU TOIT CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Ballet: Repertoire Grade 10
ADRIENNE DE JAGER Hoërskool Monument – Dans departement Set Dances: Various Dance Styles Grade 11
REFILWE MOGOSODI Hoërskool Monument – Dans departement Set Dances: Various Dance Styles Grade 11

Dance Small / Large groups

MIECKE VAN ZYL & SELMA VAN DER MERWE CHANRAI BURGER AKROBATIESE DANSSKOOL Acrobatics: Straight Dance Grade 10
SANITA DU TOIT & JORDYN LUCK Sanita du Toit Acrobatics: Straight Dance Intermediate phase Group
CHERENE VAN TONDER, JUANE GROBLER, MARINE MAARTENS, ZIHANDRI LANGE, CARLA DE BEER, KEIRA PIENAAR & KATELYN ROSE LUDIK’S ACRO DANCE STUDIO Acrobatics: Straight Dance Open section
ZANTE MARAIS & JANKE BOTES CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Choreography: Students (12 yrs and older) Grade 11
MICHAELA MORAITIS, JEUZNÉ SCHEEPERS, JADE CLEGG & JAYLIN MORGAN Hoërskool Monument – Dans departement Contemporary Dance Secondary school
PHOFU SETWABA, NOTHANDO NGWENYA, ORATILE RAMPA, SINENHLANHLA PHIRI, BUYISWA TWALA, MPHO MOLOI, KHANYISILE MAROGA, GONTSE KEETSE,  BUSISIWE MBONANI & KAMOGELO PHUTI SIR PIERRE VAN RYNEVELD HIGH SCHOOL Any Other Dance FET Phase (Gr. 10 – 12) Group
VERNUWING CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Ballet: Neo-Classical Grade 6
GEVLEKTE DROOM CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Ballet: Neo-Classical Open section
SUZELLE VOGES, ZANTE MARAIS, JANKE BOTES, MIECKE VAN ZYL, SELMA VAN DER MERWE, HELEEN DU TOIT, KAYLA DA SILVA & CHARNE VANDENBROUCK CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Contemporary Dance Grade 12
KINDERS VAN AFRIKA CELESTE MOUTON SCHOOL OF DANCE Contemporary Dance Grade 8
SANAH MPIPI, THITHI KARABO, TALENI KARABO, HURE OBAKENG, NEO RAMOKONE, TSHEPISO MONCHO, PORTIA KHANYISA GQOLI, TSHIDISO, ESAIA KHOLOANA & KARABO HAPPY MABOE HHMZ Dance School Hip-Hop/Funk/Street Style Grade 9

Web page under construction - we appreciate your patience!

Hopefully the final product will be easy to navigate!